Ņujorka

Ņujorka (angļu: New York City) ir pilsēta Ņujorkas štatāASV, tā ir visapdzīvotāka pilsēta ASV un Ņujorkas Metropoles centrs, kas ir viena no apdzīvotākajām metropolēm pasaulē. Ņujorkai ir liela nozīme vairākos sektoros — sakaros, finansēs, medijos, mākslā, modē, zinātnē, tehnoloģijās, izglītībā un izklaidē. Ņujorkā arī atrodas Apvienoto Nāciju galvenā mītne, kas Ņujorku padara par nozīmīgu ārvalstu darījumu vietu. Ņujorku bieži vien dēvē arī par Ņujorkas pilsētu (New York City), lai to nesajauktu ar Ņujorkas štatu.

Ņujorka iedalās piecos apgabalos — BronksāBruklināManhetenāKvīnsā unSteitenailendā. Pamatojoties uz 2010. gada ASV tautas skaitīšanas datiem, Ņujorkā dzīvo 8 175 133 cilvēki, tādējādi tā ir apdzīvotākā pilsēta valstī. Ņujorkā runā aptuveni 800 valodās, kas to padara par pilsētu, kurā tiek runāts visvairāk valodās. Ņujorkas metropoles zonā dzīvo 18,9 miljoni iedzīvotāju.

Klimats.

Klimats Ņujormā tiek klasificēts kā mitrs subtropu. Un neskatoties uz to Ņujorka ir ziemeļu pilsēta Ziemeļamerikā. Vasarā pilsētā ir karsts un mitrs gaiss ar vidējo temperatūru +22-25 C. Ziemas Ņujorkā ir siltākas nekā Čikāgā un Pitsburgā kas atrodas tajos pašos platuma grādos. Šī parādība rodas dēļ Atlantijas okeāna. Vidējā temperatūra aukstākajā mēnesī - janvārī - ir 0 C. Tomēr, ir dienas, kad temperatūra var gan paaugstināties, gan arī pazemināties. Pavasari un rudeņi no šīm siltajām ziemām ir mierīgi. Bet okeāna tuvums var radīt straujas laika svārstības, radot pārsteigumus katrā sezonā. 

Iespējas Ņujorkā
Amerikas Dabas muzejs vai Amerikas Dabas vēstures muzejs, kas atrodas Manhetenā. Tas ir slavens muzejs Ņujorkā, jo ir viens no lielākajiem un slavenākajiem muzejiem visā pasaulē. Muzeja teritorija nosacīti sadalīta atsevišķās daļās vai telpās. Vispopulārākās daļas ir "Cilvēktiesību zāle", "Minerālvielu zāle". Šeit eksponāti izvietoti kvēlojošos stikla traukos, kas rada ļoti unikālu atmosfēru. Populāra ir arī Dārgakmeņu zāle, kur ikviens dzīvē var apskatīt īstu smaragdu, safīru un dimantu. 
Brīvības statuja. Domājams lielākais Ņujorkas simbols un pat visa ASV. Atrodas uz mazas salas 3km attālumā no Manhetenas. Sala pati par sevi faktiski ir Brīvības sala (Liberty island), un tāpēc arī statuja tika nosaukta par Brīvības statuju. Tā ir unikāla vairāku iemeslu dēļ - tas ir simbols un orientieris, inženierzinātņu šedevrs un galu galā strādā arī kā  bāka. 
 Empire State Building. Leģendārais debesskrāpis un viens no galvenajiem simboliem Amerikā, kas veselus 40 gadus ir nesis pasaulē augstākās ēkas titulu. Tas ir 102 stāvu gigants, kas atrodas Piektās avēnijas un 34. Rietumu ielas krustojumā, sasniedzot 381 m augstumu (kopā ar antenu 443.2m). Augstākās ēkas tituls šai ēkai bija līdz 1972. gadam, kad tika pabeigta lielo dvīņu torņu būvniecība. Bet 2001. gadā pēc torņu sagraušanas ēka atkal ir ieguvusi savu titulu par augstāko ēku. 
Rokfellera centrs - divdesmit biroju ēku komplekss, celts 1930. gadā. Skavenākā vieta kur ziemas laikā slidot, jo šeit laukumā tiek ziemā uztaisīta slidotava un tiek izrotāts ar neskaitāmi daudzām Ziemassvētku eglītēm, kas Ņujorkā tiek uzskatīts par galveno Ziemassvētku vēstnesi. Šeit ir arī uzstādīta zelta Prometeja statuja, kas nes iedzīvotājiem uguni. 

Pilsētas sabiedriskais transports

Metro - Ņujorkas metro ir 468 stacijas 26 dažādiem maršrutiem, sliežu kopējais garums sasniedz 1355 km un ir garākais pasaulē pēc kopējā maršruta garuma. Biļetes cena septiņām dienām maksā 30 dolārus. Mēnesim - 112 ASV dolārus. Šī biļete dod iespēju Jums ceļot bez ierobežojumiem ar visiem metro un autobusiem pilsētā.
Autobuss - Ņujorkā ir arī plašs autobusu tīkls, kas katru dienu pārvadā vairāk nekā 2 miljonu pasažieru. Autobusu tīkls Ņujorkā ir ar vairāk nekā 200 standarta maršrutiem un 30 ekspress maršrutiem, kas kopumā nodarbina vairāk nekā 5900 autobusus. Katrs maršruts ir ar vietējo rajonu burtu prefiksu, tādējādi norādot virzienu un rajonu kurā šis autobuss dodas (B - Bruklina, BX - Bronksa, M - Manhetena, Q - Kvinsa, expresautobusiem ir papildus X numuruā). 
Trošu vagoniņš - 1976. gadā sāka darboties trošu ceļš, kas savieno Manhetenu un Ruzvelta salu (Roosevelt Island Tramway). Ceļa garums ir 940 m ar divām pieturas vietām. 
Taksometri - taksometrus šeit var pazīt ātri un viegli, tie ir dzelteni. Domāju, ka ikviens ir redzējis Ņujorkas dzeltenos taksometrus filmās un seriālos. Tomēr var nākties pacīnīties lai dabūtu taksometru sev, jo tie Ņujorkā ir tik pat populāri izmantošanā uz ceļiem, kā filmās.

 

Angļu valoda Ņujorkā:

Angļu valoda ASV:

Pieraksties jaunumu saņemšanai!

Uzzini par jaunāko un aktuālako informāciju par valodu kursiem, izglītību ārzemēs, vasaras nometnēm, ka arī par īpašiem piedāvajumiem, pieraksties!